medyauzmani.com

Cilt 10 kez yaşlanır! Uzmanlar masadan kalktığını söylüyorCiltte yaşlanan besinlerin listesi her geçen gün artmaktadır. Uzmanlar, sofralarımızdaki bu yiyeceklerin sadece cildi yaşlandırmadığını, vücudun birçok organına da zarar verdiğini söylüyor.

Beslenme uzmanları ve dermatologlar da bu listelere katılıyor ve tablodan çıkarılması gerektiğini söylüyorlar. Tüketmeyi sevdiğimiz bu besinler aslında cildimiz için çok tehlikelidir.

Milliyet gazetesinin Pembenar ekinde yer alan bir yazıda, cildi yaşlandırdığı gösterilen yiyecekler anlatılıyor.

Tüketilen yiyecekler

Baharatlar, reklamı yapılan listenin en üstünde yer alır. İşlenmiş gıdalar baharatlı yiyeceklerden sonra ikinci sıradadır. Sosis, salam ve sosis gibi tüm işlenmiş etler, yüksek düzeyde doymuş yağ, sodyum ve sülfit içerdiğinden cilde zararlıdır.

Dijital sisteme de zarar verir.

Bu besinler mide ve bağırsak hastalıklarına da neden olur.

Alkol vücudu yavaşlatır

Alkol tüketimi sadece yaşlanmaya neden olmakla kalmaz, aynı zamanda başta karaciğer olmak üzere birçok organa da zarar verir.

Beyaz düşman şekerine dikkat edin!

Şekerli yiyeceklerin kanser ve obezite başta olmak üzere birçok soruna neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle uzmanlar şekerli gıdalardan uzak durmanın doğru olacağına inanıyor.

Vücudun çifte düşmanı

Beşinci ve altıncı sırada yer alan yiyecekler arasında tuzlu ve asitli içecekler yer almaktadır. Fazla tuz tüketmek sadece böbreklere zarar vermez. Ayrıca cildi yaşlandırır. Asitli içecekler karaciğer, böbrekler, mide ve sindirim sistemi için zararlıdır. Dişlere de zarar veren asitli içecekler vücudun hızlı yaşlanmasına neden olur.

Cilt için gıda

Öte yandan bu besinler cilde zarar verirken bazı besinler cilt için oldukça faydalıdır.

  • Havuç, kayısı, portakal ve diğer sarı meyve ve sebzeler cilt dostu gıdalar olarak bilinir.
  • Ispanak ve diğer yapraklı yeşillikler sadece vücudu canlandırmakla kalmaz, aynı zamanda güçlü bir bağışıklık sisteminin oluşumuna da katkıda bulunur.
  • Yaban mersini tüketmek cildi genç tutar.
  • Bol su tüketmek sadece sindirim sistemi ve mide için değil cilt için de çok önemlidir.
  • Fasulye, bezelye ve mercimek gibi besinler içerdikleri vitaminler sayesinde cilt sağlığını korur.
  • Somon, uskumru, yağlı balık ve diğer kuruyemişlerin tüketimi sadece cildi genç tutmakla kalmaz aynı zamanda beyni de korur. Güçlü bir hafıza elde etmek için bu yiyecekleri masanıza ekleyin.

Yorum yapın