medyauzmani.com

Diyette sık yapılan hatalar! | gelecekten

Obezite cerrahisi alanında 1500’ün üzerinde başarılı operasyon gerçekleştiren Bariatrik Laboratuvarı, Doç. Dr. Halil Koçkun tarafından kurulmuştur. Obezitenin tedavisini cerrahi, beslenme ve psikolojik boyutlarıyla ele alan Obezite Laboratuvarı ekibinden Diyetisyen ve beslenme uzmanı Nazlı Akar, diyetle ilgili doğru bildiğimiz yanlışlara değindi. Akar, “Kilo verebilmek için çok hata yaptım. Bu hataların en büyük nedeni, zayıflamak için sihirli gıda arayışıdır. Aslında böyle mucizevi bir besin yoktur, onu yaratanın sabrı vardır. mucize…”

Meyve suları kalori bakımından zengindir.

Kilo verme rejimlerine meyveyi dahil etmek, özellikle yaz aylarında bazılarının meyve sularını serinletmesine neden olur. Ancak meyveyi her zaman kendi posası ile yemenizi öneririz. Bunun nedeni kısaca açıklanabilir. Bir küçük elma yaklaşık 50 kaloridir. En az 3 elma ile bir bardak elma suyu yapılır ve bu da en az 150 kalori aldığınız anlamına gelir. Yağsız olan meyve suyu, kan şekerinin aniden yükselip düşmesine neden olarak açlığa ve tatlı isteğine neden olur.

Tost seni tok yapmaz

Diyet yaparken en sık yapılan hatalardan biri öğün atlamaktır. Tost, öğün atlanması gereken yiyeceklerden biridir. Tost sağlığa çok zararlı olmasa da zor olmadıkça yemek yerine tercih edilmemelidir. Çünkü tost dengeli bir ana öğün olduğu sürece insanı tok tutmaz. Yemek zorunda kalırsak beyaz peynirli kepekli ekmek tercih edilmelidir.

Aç karnına sirke mide sağlığına zararlıdır

Kilo vermek için yapılan en büyük hatalardan biri sabahları aç karnına sirke içmektir. Midenin belli bir asitlik değeri vardır. Asitli içecek veya yiyeceklerin özellikle aç karnına tüketilmesi mide sağlığını olumsuz etkiler.

Meyve ve sebzeler kalorisiz değildir

Kimseye tek yönlü bir diyet önermiyoruz. Bu konuda diyetlerin vazgeçilmez meyvesi olan yeşil elmaya dikkat etmek gerekiyor. Özellikle tadı ekşi ise insanı daha çabuk acıktırabilir. Diyet yaparken favori meyve ve sebzelerin de kalori içerdiği unutulmamalıdır. Yeşil elmaların kalori ve besin içeriği kırmızı elmalara benzer. Tek fark, biri ekşi, diğeri tatlıdır. Meyve ve sebzeleri yerken önerilen miktarları aşmamalı ve “tatlı olmayan yiyecekler kalorisizdir” hatasına düşmemelisiniz.

Sıvı kalori önemli değil

Çorba ana atıştırmalıklardan biridir. Özellikle hanımların tercih ettiği çorba sorgulandığında bu tür sıvı kalorilere pek de dikkat edilmediğini görüyoruz. Ancak çorbalar içeriğine göre kilo almanıza da neden olabilir. Çorba kısa süreliğine tokluk hissi verecek ve mideniz boşaldığı için sizi aç bırakacaktır. Bu aslında bir kısır döngü oluşturarak kilo vermek yerine kilo almak anlamına gelir. İdeal olan, ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayan dengeli bir yemek yemektir. Aksi halde yemeye devam edin.

Biberle kilo veremezsin

Metabolizmayı hızlandırdığı için sınırsız miktarda tüketilen acı biber, mide ve bağırsak sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Metabolizmayı hızlandırmak için hayatımıza acı biber değil hareket katmalıyız. Kilo kaybı için biberden bir mucize beklemeyin.

kaynak: 1 milyar hibe.com

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın