medyauzmani.com

Melisa Çayı Faydaları Nelerdir, Nasıl Demlenir?

Melisa çayı, bitki çayını seven kişilerin öncelikli tercihleri arasına yer alır. Aktarların reyonlarında birbirinden özel ve doğal seçenekler mevcuttur. Bunlardan biri olan melisa çayı faydaları ile ön plana çıkar. Melisa çayı kullananlar, melisa çayının faydaları konusunda genellikle bilgi sahibidir. Peki bu çayı değerli kılan özellikleri nelerdir? Melisa çayını mercek altına alıyoruz!

Melisa Çayı Faydaları Nelerdir?

Melisa otu halk arasında limon nanesi, temre otu, oğul otu ve kovan otu gibi farklı isimlerle de biliniyor. Yaprakları hafif limon kokusuna sahip olduğu için benzer pek çok bitkiden kolaylıkla ayırt ediliyor. Melisa otu baharat olarak da kullanılabilir. Bu otun en yaygın kullanım şekli ise melisa çayıdır. Melisa çayının faydaları hem hayranlık uyandırıcı hem de bilinmesi gereken maddeler olarak sıralanabilir.

Melisa çayı faydaları şu şekildedir:

• Melisa çayı cilt sağlığına katkıda bulunur. Gözenekleri temizlemesinin yanı sıra cildin nem dengesini korur.

• Melisa çayı antiseptik özelliklere sahiptir. Bu sayede uçuk ve ağız içi yaralarının hızla iyileşmesine yardımcı olur.

• Antiseptik özellikler cilt ya da saç derisinde de etkilidir. Melisa çayı egzama ve mantar gibi pek sorunun çözümü için kullanılır.

• Melisa çayı mikropları öldürücü özelliğe sahip olduğu için sinek ve böcek ısırıklarına karşı fayda sağlar. Kaşıntı ve kızarıklık gibi sorunların hızla geçirmesini kolaylaştırır.

• Sedatif özellikler barındıran melisa çayı, vücutta dinlendirici ve sakinleştirici bir etki yaratır.

• Sindirim sisteminin düzenli ve sağlıklı şekilde çalışmasına yardımcı olur. Mide problemlerinin çözümünde destek sağlar.

• Strese bağlı gelişen uykusuzluk problemini ortadan kaldırmayı mümkün kılar.

• Melisa çayı, gaz sancısı yaşayanların da yardımına koşar. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine olanak sağlar.

• Melisa çayı, doğal bir ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak bilinir. Böylece nezle ve grip gibi rahatsızlıkların iyileşmesinde yardımcı olur.

• Yüksek tansiyon probleminde tansiyonun dengelenmesini kolaylaştırır.

• Yüksek tansiyon sorununa sağladığı olumlu etki ile kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

• Sindirim sistemine olan katkıları sayesinde kilo vermeyi kolaylaştırır.

• Melisa çayı hafızayı güçlendirir ve konsantrasyonu artırır. İleri yaşlarda görülebilen Alzheimer hastalığına yakalanma riskini düşürür.

• Melisa çayı sivilce oluşumunu önler. Mevcut sivilce ve siyah noktaların hızlı bir şekilde kaybolmasına yardımcı olur.

• Melisa çayı, cildi güneşin zararlı etkilerine karşı korur.

Melisa Çayı Nasıl Demlenir?

Melisa çayının faydaları öğrenildiği zaman bu özel çaydan bir fincan içmek kaçınılmaz olur. Aktarlarda ya da doğal ürün satışı yapan pek çok noktadan melisa çayı temin edilebilir. Peki melisa çayı nasıl demlenir ve nasıl hazırlanır? Hemen tarif ediyoruz!

Malzemeler

1 çay kaşığı kurutulmuş melisa otu (Taze kullanılıyorsa yaklaşık 1,5 çay kaşığına denk gelecek melisa yaprağı)
1 su bardağı su

Melisa Çayı Tarifi

1. Bir su bardağı suyu kaynatın. Ardından bu suyu bir bardağa alın.
2. Suyun içine taze ya da kurutulmuş olarak aldığınız melisa otunu belirtilen miktarda koyun.
3. Bu şekilde yaklaşık 7-10 dakika demlenmesini bekleyin.
4. Melisa çayınızı süzün ve afiyetle için.

Melisa çayı demlerken en önemli nokta çayın lezzeti artsın diye ek malzemeler eklememektir. Melisa çayı mümkün olduğunda sade bir şekilde içilmelidir. Zira içeriğinde bulunan bileşenler farklı maddelerle birleştiğinde riskli etkiler oluşturabilir. Zehirleme potansiyeline dönüşmemesi için sade tüketim ideal olacaktır. Ayrıca bitki çaylarına karşı alerjiniz varsa bu çayı tüketmemenizi ve önemli hastalıklarınız varsa melisa çayı içmeden önce doktorunuza danışmanızı öneririz.

Melisa Çayı Ne Zaman İçilir?

Melisa çayı günün her saati içilebilir. Fakat gün içerisinde 2 fincan fazla tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Genellikle kahvaltı sonrası ya da akşam yemeğinden sonraki saatlerde içilebilir. Düzenli olarak melisa çayı içmeye karar verdiyseniz 10 gün içtikten sonra mutlaka 1 hafta ara vermelisiniz.

Melisa çayı faydaları için tüketilirken, her şeyin fazlasının zarar olduğu unutulmamalı.

Antidepresanlar ya da tansiyon ilaçları gibi düzenli kullandığınız ilaçlar varsa melisa çayı tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız. Melisa çayı, kullandığınız ilaçlarla tepkimeye girebilir. İlaçlarınızın etkilerini azaltabilir, yok edebilir ya da daha şiddetli hâle getirebilir. Ayrıca gebelik ve emzirme dönemindeki kadınların da melisa çayı tüketmesi önerilmemektedir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın