https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Tarifler Adana kebap (detaylı anlatım) – Tarifler.net.tr – Pratik tarifler

Adana kebap (detaylı anlatım) – Tarifler.net.tr – Pratik tarifler

Adana Kebap tarifini en detaylı haliyle okuyucularımızdan Serkan Bey bizim için yazdı. O kadar güzel anlatmış ki hayran kaldım.

Tek yapmam gereken okuyup sizinle paylaşmak.

Bilgi ve deneyimlerini bizimle paylaştığı için teşekkürler.

Keyifli okumalar ve uygulamalar dileriz 🙂

Adana kebap tarifi malzemeleri (detaylı anlatım)

Adana tümörü:

  Kesinlikle alüminyum veya çelik değil. Demir şiş en iyi seçim olacaktır. Paslanabilecekleri için bakımlarının iyi ve temiz olmasına özen gösterilmelidir. Çelik ve alüminyum aşırı ısınır ve eti içeriden kurutur!

kalkan:

  Kıyma makinesinde öğütülmüş etten şiş kebap yoktur. Vücudunuzu çekmek için keskin, iyi cilalanmış bir kalkan şarttır. Büyük çift kulplu Antep Dövme Zırh işinizi kolaylaştırır. Çelik kalkanlarda mevcuttur. Burada en önemli şey kullandığınız kalkanın keskin olmasıdır. Aksi takdirde etiniz ezilir ve yorulursunuz.

1 kilo kuzu:

  Kesinlikle koyun sütü yok! Tercihen 1-2 yaş arası erkek bir hayvan, 750 gr kol ve 250 gr arka kısımlar karıştırılarak mümkün olduğunca sinirleri çıkarılacaktır. Çok düşük veya çok yağlı olmamalıdır. Küpleri kalkanın içine girmeden olabildiğince keskin bir bıçakla kesmek işinizi kolaylaştırır. (Maksimum lezzet arıyorsanız bu iş için seçilecek hayvan en fazla 10 gün önceden kesilmelidir. Kurbanlık koç eti bu iş için çok uygundur. Et kesildikten sonra bir kapta dinlendirilmelidir.) 5 gün boyunca 6-7 derecelik serin ortam ve aynı sıcaklıkta bir veya iki gün dinlenmeye yardımcı olur.

Kuyruk yağı:

  Genellikle her kilogram yağsız koyun eti için 250 – 300 gram kuyruk yağı kullanılır. Etin yağının durumuna göre 50-100 gram daha az yağ kullanabilirsiniz. Buradaki püf nokta, asla kuyruk yağı kullanmamaktır. Çünkü bir kebabı kebap yapan, içine konulduğu kuyruk yağıdır. Hamuru hazırlarken size çok yağlı gelebilir. Kanmayın! Dışarıda yediğiniz kebapların neredeyse yarısı kuyruk yağıdır! Herhangi bir kebapçıda pişmemiş, şişelenmiş Adana kebabını gördüğünüzde, karışımınızdan çok daha kırmızı renkte olduğunu görebilirsiniz. Bu renk etin rengi değil, konulduğu kırmızı biberin rengidir. (Maksimum lezzet için et için kullandığınız hayvanın kuyruk yağını kullanın.)

Acı kırmızı biber:

  1 kg kıyma, üçte bir su bardağı kırmızı pul biber, istenirse bir tatlı kaşığı isot eklenebilir. (Maksimum lezzet için acı biber yerine hafif közlenmiş kök biber (pul biberin hammaddesi) kullanılabilir.) Biberleri kullanmak isterseniz bir gün önceden bardağa batırın. Detayları aşağıya yazacağım.

yeterli tuz:

  Bir tutam iri çekilmiş deniz tuzu, kebaplarınızın lezzetine lezzet katar. Kebapta tuz oranı iyi ayarlanmalıdır. Kebap tuzu sağlıklı olacağı için atlanmamalı! Aslında, normalden biraz daha tuzlu olsaydı yardımcı olabilirdi.

beta çivi:

  Et pişerken yağının alınması gerekecektir. Kömürler pişerken fazla yağ sızarak ateşi tutuşturur veya tamamen söndürür. Taze olmak güzel. Lahmacuncun mağazasından temin edilebilir.

Gördüğünüz gibi malzemeler oldukça basit (et, domuz yağı, biber ve tuz…) Kebapta başka hiçbir şey yok!

Adana kebap tarifi nasıl yapılır (detaylı anlatım)?

Kalkanlarda sinirleri ve eti kıyma haline getirin. Eti ezmeyin veya oda sıcaklığında çok uzun süre bırakmayın. Kıyma haline getirmenize gerek yok, taze bırakmakta fayda var. Eti kalkandan çıkardıktan sonra bir kaseye koyun ve tekrar buzdolabına koyun. Kuyruk yağını etle aynı şekilde zırhın içine çekin. Kıymayı ve kuyruk yağını bir kaba alın. Islatılmış pul biberin 1/3 su bardağını sıkın ve etle karıştırın. Bir gün önceden ıslatmakta fayda var. (Orijinal tarifte kök biber kullanılmıştır. Böyle bir imkanınız varsa aynı miktarda közlenmiş ve soğutulmuş biberlerin yarısını tekrar kalıba çekerek kullanabilirsiniz.) İpucu: Biberleri biraz eksik ekleyebilirsiniz ama kesinlikle yapmayın ‘t. t yanıp sönme Etin tadı bozuk. Etle yeterince tuz karıştırın. Tüm malzemeleri yoğurun. Yoğururken eti ezmemeye dikkat edin ve kesinlikle ellerinizi ıslatmayın. Yoğurduktan sonra eti tekrar siperden geçirmekte fayda var. Ama pek önemli değil. Yapmasan bile. İyice karışan malzemeleri buzdolabında iki saat bekletin. Bekleyen malzemeyi şişlere tutturun. Şimdiye kadar tüm tarifi başarıyla uyguladıysanız. Pişerken etinizin şiş üzerinde kalmayacağından şüpheniz olmasın. Şişelenmiş et söz konusu olduğunda içiniz rahat olsun. Avucunuza dolduracak kadar et alın ve şişenin her yerinde aynı kalınlıkta olacak şekilde yapıştırın. Etin altını ve üstünü şişeyle sıkıca kapatın. Çok kalın olma. Çok zayıf olma. Bir kısmı kalın, diğer kısmı ince olmamalıdır. Zamanla bu konuda daha iyi olacaksınız.İpucu: Ellerinizi minimum düzeyde ıslatın veya hiç ıslatmayın. Etin elinize yapışacağını biliyorum. Ancak elinizi her ıslattığınızda, o suyun et tarafından emileceğini unutmayın. Paketlenmiş et hemen ardından ateşe atıldığında fazla suyu kullanılarak haşlanacak ve kebabınızın tadı kaybolacaktır. Eldiven kullanmak faydalı olabilir. Hiçbir şey yapamıyorsanız şişeyi taktıktan sonra eti 6 saat dinlendirin ki etteki fazla su aksın.

yemek pişirme:

  Bol, kaliteli kömür kullanmakta fayda var. (Meşe kömürü tercih edilir) Köz haline gelen kömürlerin üzerine şişlerinizi yerleştirin. Etin her iki tarafını da sık sık çevirerek eşit şekilde pişirin. Ara sıra, kebabın yağını çıkarmanız gerekir. Şişleri pidelerin arasına birkaç kez -düz bir zeminde- geçirerek fazla bastırmadan yağı emdirin. (Et yağını pide ile birlikte eğik bir tabağa batırmaya çalışmayın, yağı alırken şiş kesinlikle bükülmemelidir). Dışı koyulaşınca et pişmiş demektir. Aşırı kurutmayın. Daha önce yağa batırdığınız pidelerin arasına şişleri kaydırın.

Geriye sadece yemek kalıyor 🙂

Sumaklı soğan salatası olmalı. Nane, domates, maydanoz, közlenmiş yeşil biber, közlenmiş domates. Ezme salatası, Gavurdağı salatası iyi gidiyor.

içinde. Serkan Bahtiar

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın