https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Tarifler Bitki Çayı (bitki isminde herhangi bir şey :) – Tarifler.net.tr – Pratik Tarifler

Bitki Çayı (bitki isminde herhangi bir şey :) – Tarifler.net.tr – Pratik Tarifler

Bu bir bitki çayıdır. İçerisinde bulunan bitkiler gerek sinirleri yatıştırmada gerekse vücudun topladığı suyu dışarı atmada, yorucu bir günün ardından zihni sakinleştirip sakinleştirmede ve son olarak yağ yakmada oldukça etkilidir. çok karışık…

Sinüzit ve burun akıntısı çekiyorum, doktorların verdiği ilaçlar hep geçici çözüm oluyor, yaklaşık 2 haftadır bu karışımı kullanıyorum ve boğaz ağrım ve burun akıntım geçti.

Oranlar:

Tüm bitkileri ulaşımdan alabilirsiniz. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez kullanıyorum. Her bitkiden 1 çay kaşığı ve 1 çay kaşığı tarçını bir çaydanlıkta 10 dakika demleyin. Fermantasyondan sonra içmeye hazırdır.

Karıştırdığım otları diğer faydaları ile birlikte aşağıda sırasıyla anlatacağım.

Anason:
Sindirimi kolaylaştırır. Anoreksiya ve gıda harcamasında iğrenme. Mide ve bağırsak gazlarının giderilmesi. İdrara çıkma artar. Kusmayı ve ishali durdurur. Düzenli adet görmeyi sağlar. Ancak adet dönemlerinde ve hamilelikte kullanılmaz. Anne sütünü artırır. Sinirleri yatıştırır. Migreni hafifletir. Zihinsel yorgunluğu giderir. Uyku verir. Kalbi güçlendirir. Düzenli kan dolaşımını sağlar. Cinsel arzuları harekete geçirir. Astım, nefes darlığı ve bronşitte ortaya çıkan şikayetleri giderir. Öksürük keser. Yaşlılarda meme sarkmasını önler. Çok miktarda kullanıldığında uyuşukluk verir. İdrar söktürücü, spazm giderici, gaz giderici, sinirleri yatıştırıcı, süt arttırıcı, idrar yapma güçlüğü, hazımsızlık, kabızlık, kan dolaşımı, kalp çarpıntısı, bronkospazm, adet ağrısı ve migren zorluğuna faydalıdır. Yarım litre suya 1 yemek kaşığı katılarak çay şeklinde demlenir ve günde 2-3 bardak içilir.
Kabak, havuç ve patatesler kaynatılır. Bazı kek ve ekmeklere eklenir. Ağız kokusunu gidermek veya cilde serinlik ve tazelik vermek için kullanılabilir.

Biberiye:
Adını eski çağlarda gençliği geri getiren bitkiden alan biberiye sivilcelere iyi gelir. Cildin elastikiyetini ve sıkılığını artırır. Bir litre suya iki yemek kaşığı biberiye ve kekik yağı ekleyin. Cildinizi temizlemek ve yumuşatmak için bu karışımı kullanın. Midevi, yarayı kapatıyor, vücudu kuvvetlendiriyor, safrayı dışarı atıyor, kalbi kuvvetlendiriyor, kan dolaşımına ve karaciğere faydalı. Egzama ve hazımsızlık (mide ülseri olmadıkça). Romatizmal ağrı, migren, baş dönmesi, çarpıntı, genel halsizlik, zihinsel yorgunluk, nefes darlığı. Nekahat döneminde faydalıdır. 7-10 gram biberiye yarım litre suda demlenerek yemeklerden önce veya sonra çay olarak içilir. Her türlü yemeğe baharat olarak eklenir. Kepek için: Saçlar yıkandıktan sonra biberiye çayı ile iyice ıslatılır ve yıkanır (saçlara canlılık ve parlaklık verir). Biberiye çayı cilde uygulandığında genişlemiş gözenekleri sıkılaştırır. Banyo suyuna çay eklendiğinde vücuda canlılık verir ve kozmetikte antioksidan, antiseptik, temizleyici, canlandırıcı, büzücü ve gençleştirici özelliklere sahiptir. Ayrıca yağ düzenleyici, güneş koruyucu ve saç güçlendirici aktiviteleri de vardır. Başta kepek olmak üzere tüm saç tipleri için şampuanlarda, canlandırıcı vücut sütünde, yağlı, akneli ve karma ciltler için sıkılaştırıcı maskelerde ve ağız bakım ürünlerinde kullanılır. Tüm hormonların ve bezlerin dengeli çalışmasını sağlar, anemi ve halsizliği giderir, özellikle kadınlarda beyaz salgıları keser.

lavanta:
İdrar söktürücüdür, romatizmal ağrıları giderir, antiseptiktir, sinirler ve kalp için toniktir. Cildi yatıştırır ve rahatlatır. Alın ve boyun bölgesini onarmaya yardımcı olur. Su dolu bir küvette lavanta yağını karıştırarak cildinizin kuru bölgelerine kısa bir masaj yaparak bu sorundan kolayca kurtulabilirsiniz.

melisa:
Yatıştırıcı, mide, terletici ve antiseptiktir.

Papatya:
İdrar söktürücü, analjezik ve idrar söktürücüdür, boğaz ağrılarına ve enfeksiyonlu yaralara karşı etkilidir. Wort her şeyi iyileştirir. Tahriş olmuş, temizlenmeye ve canlanmaya ihtiyaç duyan ciltler için mükemmeldir. Kurutulmuş kasımpatı çiçeklerinden yapılan bir merhem ile gözlerinize kompres yapmanız şişlikten kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Rezene:
Midevi gaz söktürücü ve süt artırıcıdır.

İsim:
Kalın bağırsak üzerinde etkili olan güçlü bir müshildir.

tarçın:
Ruhsal sorunları giderir. Sürüş için kullanışlıdır. İştahı açar, sindirimi kolaylaştırır ve ishali azaltır.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın