medyauzmani.com

kızılcık kompostosu tarifiKızılcık kompostosu, özellikle sıcak yaz aylarında keyifle tüketilen bir içecektir. Şaşırtıcı konuklara, dondurucuda inanılmaz derecede ferahlatıcı bir etki yaratacak bir bardak soğutulmuş komposto sunulacak. Aynı zamanda oldukça sağlıklı olan kızılcık kompostosu çocuklarımıza içebileceğimiz bir içecektir. Hazırlanması da çok kolay olan kompostoyu sıklıkla yapabiliriz.

MALZEMELER

  • 250 gram kiraz
  • Yarım kilo. şeker tuzu
  • 5 su bardağı su

Öncelikle derin bir tencereye suyumuzu koyalım ve kaynamaya bırakalım. Kaynamaya başladıktan sonra toz şekeri ekleyip biraz daha kaynatalım. Su kaynarken kızılcıkları yıkayıp süzelim. Daha sonra kaynayan suya ilave edin.

Kızılcıkları ekledikten sonra 20 dakika kaynamaya bırakın. Hadi karıştıralım. İyice kaynayana kadar bekleyelim. Kaynatıp özü çıkardıktan sonra ocaktan alın ve tencereyi soğumaya bırakın. Kaseyi örtün ve 15 dakika bekletin.

Soğuduktan sonra kızılcıkları süzgeçten geçirip tencereye alın. Daha sonra elimizle iyice yoğurup özünü çıkaralım. Esans iyice süzüldükten sonra süzgeci çıkarıp büyük, büyük bir sürahiye boşaltalım. Sonra buzdolabına koyun ve tamamen soğumasını bekleyin.

Afiyet olsun.

 

Yorum yapın