https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Tarifler Ahtapot salatası – Tarifler.net.tr – pratik tarifler

Ahtapot salatası – Tarifler.net.tr – pratik tarifler

Sevgili Özlem Hanım mükemmel bir tarif gönderip ahtapot salatasının yapılışının tüm inceliklerini bizlerle paylaştı. Henüz tarifin resmini göndermediği için geçici bir tarifle birlikte gönderiyorum. Özlem Hanım emeğinize sağlık…

Ege’de denize sıfır bir yerde yaşadığım için ahtapota kolayca ulaşabilir, hatta mümkünse kendim yakalayabilirim. Bu yüzden ahtapotun denizden sofraya kadar olan tüm süreçlerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Ahtapotun büyük şehirlerin balık pazarlarına gelmesi muhtemel.

Ahtapotu yakalayıp derin dondurucuya koyduktan sonra genellikle deniz suyunda yıkarım. Musluk suyuyla yıkamadan dondurmak bence harika bir numara. Ahtapot salatası yaptığımda buzluktan çıkarıp çözdürüyorum (ahtapotu oda sıcaklığında çözüyorum)

Ahtapot salatası malzemeleri

    1 ahtapot 2 yemek kaşığı yeşil kimyon salatalık turşusu limon zeytinyağı

Ahtapot salatası tarifi nasıl yapılır?

Ahtapotun kafasını keserek yıkayın. (Ahtapotun üzerinde yapışkan bir sıvı var ve bu sıvı kaynadıktan sonra kayboluyor.) Kafasını lezzetli bulanlar varsa yani kafayı ziyan etmeyeceğim diyorlarsa kafalarıyla da haşlayabilirler. . Ahtapotu düdüklü tencerede (büyüklüğüne göre) 20-30 dakika haşlayın. Ahtapotu tencereye aldıktan sonra üzerine 2 yemek kaşığı kimyon ve üzerini birkaç parmak geçecek kadar su ekleyip orta ateşte pişirdim. Havası çıktıktan sonra ocaktan aldığım tencereyi açıp ahtapotu temizliyorum. Bu şekilde pişirildiğinde temizlenmesi de oldukça kolaydır. Cilt kendi kendine bile kolayca soyulur (temiz olduğunun anlaşılmasındaki kriter bacakların pürüzsüz ve beyaz olmasıdır). Ardından zeytinyağı ve limonu ekliyorum. Tuz eklemeye gerek yok çünkü ahtapot tuzu yeterli. Salatayı servis etmeden en az birkaç saat önce limon ve zeytinyağı ile karıştırmanızda fayda var. Çünkü ahtapot ve limon yağını iyi emer.

Her şeyi detaylı yazdım mı bilmiyorum ama bilmeyen birine göre anlatmak istedim. Umarım beğenmişsindir.

Afiyet olsun….

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın