medyauzmani.com

Havuç Çorbası Tarifi – Tariflerim

Süslü Havuç Çorbası tarifi için önce 2 orta boy havucu yıkayın, soyun, rendenin küçük tarafıyla rendeleyin.

Bir tavaya tereyağı ve sıvı yağı koyarak orta ateşte ocakta yemeklerimizi pişirmeye başlayalım. Tereyağı ve sıvı yağ eriyip iyice kızdıktan sonra rendelenmiş havuçları tencereye alıp kısık ateşte suyunu çekene kadar ara ara karıştırarak pişirelim.

Havuçlar suyunu çekmeye başlayınca rendelenmiş sarımsağı ekleyin ve birlikte pişmeye bırakın.

Havuçlar suyunu saldığında unu ekleyin ve unun kokusu çıkana kadar 3 dakika kavurun.

Karıştırmaya hazırladığımız sıcak suyu bir elimizle yavaş yavaş dökerken diğer elimizle hızlıca karıştırıyoruz (Bu sırada unun sallanmaması için hızlı karıştırmak çok önemlidir.). Ben tavuk suyunu bu çorbadan daha çok severim ama siz et suyu kullanabilirsiniz ya da harika bir tadı olacağını düşünüyorsanız tavuk suyunun yarısını ve normal su kullanabilir ya da sade su ile pişirip bulyon kullanabilirsiniz.

Çorba kaynamaya başlayınca suyumuzu döküp karıştıralım ve ardından su tamamen yumuşayana kadar çorbayı pişirelim. Ama arada sırada karıştırmayı unutmayın. (Arkadaşlar erişteleri yumuşayana kadar pişirmeniz önemli çünkü önce baharatları eklerseniz eriştelerin pişmesi ve yumuşaması daha uzun sürer.)

Erişteler yumuşayınca derin bir kaba yoğurdu ve yumurtayı koyup hiç kalıntı kalmayana kadar karıştırıyoruz. Daha sonra yoğurdun kavanozuna yavaş yavaş sıcak su döküp diğer elimizle hızlıca karıştırıyoruz bu şekilde yoğurdun kesilmesini önlüyoruz ve gerekirse çorbadan baharatlara biraz su döküyoruz. Baharatları olabildiğince sıcak tutun.

Sosu çorbaya döküyoruz tabii ki döktüğümüz anda karıştırmayı da ihmal etmiyoruz. Bu süreyi anlatmak için uzun bir süre gibi görünebilir, ancak bu zaten iki dakika içinde oluyor🤭. Baharatlarıyla bir iki dakika kaynatılan çorba çok lezzetli oluyor.

Sıra süper bir sos, bunun için küçük bir cezve veya tavaya tereyağı ve sıvı yağı koyuyoruz. Yağ eriyip ısınınca naneyi ekleyip karıştırarak yağla birleştirip sosu çorbanın üzerine döküp karıştırıyoruz. Son bir kaynamaya getirin ve sosu ocaktan alın.

Nefis havuç çorbamız servise hazır.

Deneyecek olanlara bol şans

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın