medyauzmani.com

Kesinlikle Şekerlenmiş Armut Tatlısı ve Şef Okulu – Tarifler.net.tr – Uygulamalı Tarifler

Geliyor dediğimizde dün okulda sunumlarımızı yaptık. 6 kişi ile yaptığımız araştırmayı tariflerimizle birleştirdik ve eğitmen Şef Fahmy Samangi’ye sunduk. Kadir Has Üniversitesi’ndeki eğitim mutfağımızdan çıkıp Culinary’deki çalışma mutfağına girdiğimizde sudan çıkmış balığa dönsek de yemeklerimiz çok lezzetliydi 🙂

Pozitif takım arkadaşlarım ve koçlarım sayesinde harika bir üç ay geçirdim. Şimdi geriye dönüp baktığımda eğitim için yaptığım fedakarlıkların (30 yaşında, evli ve aktif çalışan bir kadın için kolay bir karar değil) kesinlikle boşa gitmediğini ve doğru yeri seçtiğimi görüyorum.

Sunumum için hazırladığım “Sert Şarapta Fırınlanmış Armut Şekeri”nin çıkış noktası sert şekere olan tutkumun yanı sıra şarap gibi doğal bir renklendirici madde olması.

Armut şekeri deyince gözümdeki görüntü ben varım diyecek kadar kırmızı oluyor. Şarabın doygun kırmızı rengini aydınlatan tarçın aroması kesinlikle denenmeye değer.

Sunumda kullandığım mascarpone peynirli krema ve Bitter Kuvertür tatlıyı tamamladı. Evdeki denemelerimde normal bitter çikolata ve krem ​​peynirli labne kullandım ama mascarpone peynirinin tadı ve yoğunluğu çok daha iyi.

Özel günleriniz için hazırlayabileceğiniz bir tatlıdır ve çok da rahatsız edici değildir.

Biraz da sert şekerden bahsedelim.

Akide tatlısı, Türk tatlılarının en eski çeşitlerinden biridir ve ilk olarak 15. yüzyılda saray mutfağında hazırlandığı sanılmaktadır.

Adını Yeniçerilere üçer aylık Ulufelik ücretlerini vermek için düzenlenen bir törende verilmesinden alır. Yeniçerilerin bu şekerlemeyi kabul etmeleri, yönetime bağlılıklarının bir simgesi olduğu için “Akeed (Adanmışlık) Şekeri” olarak anılır.

16. yüzyılda İstanbullular tarafından yapılmaya başlanan bu tatlı, 17. yüzyılda yaygınlaşan mevlid merasimi kapsamında halk arasında yayılmıştır. 19. yüzyılda nişastanın bulunmasıyla birlikte, ağdanın mermer tezgahlarda çubuk şeklinde kesilip Hacı Bekir’in elinde farklı şekillerde kesilmesiyle “Hacı Bekir Kesimi” adı verilen türü ortaya çıktı.

Tipik olarak fındık, yer fıstığı, susam, tarçın, akide şekeri ve limon üretilir.

Tarifleri şimdi olduğu gibi sınıf arkadaşlarımla paylaşacağım. 3 aylık staj başladı…

Aşk…

Akide Şeker Armut Şekeri ve Chefschool Tarifi İçin Malzemeler

    6 armut 350-400g sert şeker 600ml kırmızı şarap 600ml su 6 kakule 2 karanfil Yarım çubuk vanilya

Mascarpone kreması için:

    200 gram bitter çikolata, 400 gram mascarpone peyniri

Emin Şeker Armut Şekeri Chefschool Tarifi Nasıl Yapılır?

Akide şekerini rondoda ezip tencereye alın. Üzerine tüm suyu ekleyip kısık ateşte karıştırarak eritiyoruz. Şekerin kokusu çıkmaya başlayınca kırmızı şarap ve yenibaharı ekleyip 5 dakika kaynamaya bırakın. Armutları saplarını çıkarmadan soyun, balkabağı bıçağıyla çekirdeklerini çıkarın ve kaynayan akide şekeri şarabına atın. Armutlar kızarana kadar yaklaşık 30 dakika ters çevirerek pişirin. Armutları servis tabağına alın ve oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Kremayı hazırlamak için çikolatayı küçük parçalara ayırın. Çikolatayı kalın tabanlı teflon tavada kısık ateşte eritin. Kalın bir teflon tavanız yoksa çikolatayı benmari usulü eritin. Eriyen çikolataya peyniri ekleyin ve pürüzler kaybolana kadar kaşık yardımıyla karıştırın. Soğuyan sapları servis tabağına alın ve tencerede kalan sosun bir kısmını üzerine gezdirin. Hazırladığınız çikolatalı kremayı sıkma torbasına doldurun ve servis tabağına dilediğiniz gibi sıkın. Tatlıyı yazın soğuk, kışın ise ılık olarak servis edebilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın