medyauzmani.com

Patatesler bir yıla kadar saklanabilir! İşte patates saklamanın yolları


Patates zaten mutfağımızda temel bir sebzedir. Hangi öğüne katılırsanız katılın, yemeğin bol ve bereketli olmasını sağlar. Patatesleri sık sık aşırı satın alıyoruz, çok dolduruyorlar. Ancak evde patates kısa sürede görünmeye başlar ve uzaklaşır.

Ancak vereceğimiz bilgiler sayesinde patatesleri bir yıl bozulmadan saklayabileceksiniz.

Şimdi bu yöntemlere geçelim.

Konum çok önemli

Patatesleri sakladığınız yer çok önemlidir. Patatesleri güneş ışığından uzak tutun. Karanlık bir dolap olsaydı çok daha iyi olurdu. Ya da içinde bir meyve sepeti harika bir seçim olacaktır. Hava kararmadığı veya güneşlenmediği sürece.

Ama poşetle patates alanların sorununa çözüm bulmaya çalıştığımız için az miktarda patates alanlar için yukarıdaki seçenekler geçerli olabilir.

Çok fazla patatesiniz varsa, torbanın betona değmemesi için torbanın altına bir parça tahta koyun. Çantaları bir bezle örtmeyi unutmayın. Bu poşeti gölge bir ortamda saklarsanız patatesler şekerin yanı sıra bozulmadan ve filizlenmeden bir yıl boyunca yapısını koruyacaktır.

Diğer gıdalarla temas ettirmeyin

Başka bir uyarı, az miktarda patates olanlar ile ilgilidir. Patatesleri soğan, sarımsak gibi diğer sebzelerle aynı sepete koymayın. Bu, patateslerin hızla filizlenmesine ve bozulmasına neden olur.

Karanlık, serin, nemli olmayan ve iyi havalandırılan yerlerde saklanan patateslerin birkaç ay bozulmadığını unutmayın. Büyük marketler ve yeşil marketler tonlarca patatesi nasıl stokluyor sanıyorsunuz?

Buzdolabı hatası sonlandırma

Bir uyarı, patatesleri buzdolabına koyanlarla ilgilidir. Hürriyet gazetesi, patateslerin buzdolabına konabileceğini bildirdi. Ama sadece soyulmuş patatesler. Soyulmamış patatesler buzdolabına konursa şeker oluşmaya başlar ve o patatesler besin değerlerini bozan sebzelere dönüşür.

Bu nedenle sadece soyulmuş patatesleri buzdolabında bol yağ ve tuzlama yöntemi ile saklama kabında saklayabilirsiniz. Unutmayın, kabuğu soyulmamış patatesleri bozulan yiyeceklerden, soğuktan, güneş ışığından ve nemli ortamlardan uzak tutmanız gerekir.

Kaynak: yemek tarifi siteniz

Yorum yapın