medyauzmani.com

Piliç Topkapı Tarifi – Leziz Yemeklerim

Piliç topkapı’nın içine dolduracağımız iç pilavı hazırlamak için pilav tenceresine yarım çay bardağı kadar sıvı yağ koyup üzerine 2 yemek kaşığı kadar dolmalık fıstık atıyoruz.Dolmalık fıstıkları hafif pembeleşinceye kadar kavuruyoruz. 

Küçük küpler halinde doğradığımız soğanlarımızı ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.Soğanlarımızı iyice kavurduktan sonra sıcak suda daha önceden ıslatıp yumuşattığımız bir yemek kaşığı sultani yani normal çekirdeksiz beyaz kuru üzümü ve bir yemek kaşığı kuş üzümünü ekleyip karıştırıyoruz.

İç pilavımızı lezzetlendirmek için yarım çay kaşığı karabiber, yarım çay kaşığı yenibahar, yarım çay kaşığı mahlep, bir tatlı kaşığı kuru nane ve bir çay kaşığı tuzu ekleyip karıştırıyoruz.Bir su bardağı yıkayıp süzdüğümüz pirinçlerimizi ekleyip bir kaç dakika kavuruyoruz.

Kavurduğumuz pirinçimizin üzerine1,5 su bardağı sıcak su ekleyip karıştırıyoruz. Pirinçlerimi sadece yıkadığım için bir buçuk su bardağı su ekledim eğer ıslatıp şişirmiş olsaydım bir su bardağı sıcak su yeterli olacaktı.

Pilavımın kapağını kapatıp kısık ateşte yavaş yavaş pişiriyorum. Çok fazla suyunu çektirmeden çok hafif sulu bırakacağız. Çünkü fırına koyduğumuzda tavuğun içinde de pişmeye devam edecek. Kuru bir pilav olursa eğer tavuğun içinde çok kuru kalır.

Piliç topkapı’mızı yapmak için kemikleri alınmış ve inceltilerek açılmış bütün tavuk budunu derili bir şekilde alıyoruz.Tavuk budumuzu önceden yıkayıp suyunu süzdürdükten sonra bir doğrama tahtasının üzerinde hafif karabiber ve hafif tuz serpip elimizle ovarak lezzetlendiriyoruz.Tavuk budumuzu bir kase içine derisi alta gelecek şekilde koyup çukurlaştırıyoruz.İçine hazırladığımız iç pilavdan doldurup kenarlarını üstüne kapatıp hafif üzerine bastırıyoruz.Kaseden elimize ters çevirip çıkarıyoruz. Tavuklarımızın hepsini bu şekilde hazırlayıp pişirme kabına diziyoruz.

Toplamda 5 parça but kullandım siz sayıyı kişi sayısına göre artıtıtp azaltabilirsiniz.Tavuklarımızın üzerine sürmek için sos hazırlıyoruz. Sosumuz için yarım yemek kaşığı domates salçasının üstüne iki yemek kaşığı kadar sıvı yağ ve yarım çay bardağı kadar suyu ekleyip salçamızı karıştırarak açıyoruz.Yarım çay kaşığı kadar da tuz ilave edip sosumuzu pürüzsüz bir kıvam alması için iyice karıştırıyoruz.

Sosumuzu tavuklarımızın üzerini kaplayacak şekilde her yerine gezdiriyoruz.Tavuklarımızı önceden ısıttığımız 180 C fırında kızarıncaya kadar pişiriyoruz.Nar gibi kızaran porsiyonluk sunumu ile harika görünen davet sofralarınızda başrol oynayacak piliç topkapı’mız hazır.

Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın